Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Lata 20. i 30. w modzie damskiej

Zobacz artykuły na temat:stylizacjahistoriastylmoda damskastylizacja fryzur
Jak zmieniała się moda damska w latach 20. i 30. XX wieku? Co nosiły nasze babki i prababki w latach 20. i 30.? W latach 20. kobieca sylwetka stawała się bardziej chłopięca i swobodna, a bardzo krótka fryzurka typu paź mająca odmładzać kobiety osiągała szczyt swej popularności. W latach 30. nastąpił zwrot ku elegancji i funkcjonalności stroju. Co jeszcze działo się w latach 20. i 30. w modzie? Jak toczyła się historia mody? Moda na chłopczycę i powrót do kobiecości.

"Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy", Maria Barbasiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

"Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy", Maria Barbasiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

W latach dwudziestych nastąpiła zmiana w wyglądzie pań. Wcześniej kobieta kreowana była przez artystów na dekadencką muzę, a w społeczeństwie postrzegana jako dzielna i konwencjonalna bohaterka dnia codziennego. Raptem, w ciągu roku-dwóch rzesza kobiet - ścięła włosy, odmieniła stroje i zaczęła podkreślać swój wdzięk i swobodę. „Kobieta «szalonych lat» zamieniła z ochotą swój dawny «dramat istnienia» na niczym nieskrępowaną radość życia, czerpaną choćby ze zwyczajnych zakupów czy ubierania się według obowiązującej mody.”

Zobacz też: Baskinka - fokus na detal

Zmiany te opisuje Szablowska: „Kobiece sylwetki rysowane przez Gronowskiego prezentują wszystkie elementy mody art déco z początku lat dwudziestych. Widoczna jest już znaczna geometryzacja stroju, włosy krótsze, lecz raczej związane w rulon nad karkiem, a nie strzyżone. Definitywne «cięcie na chłopczycę» przyjęło się bardziej powszechnie dopiero około roku 1925. Ubiory sięgają jeszcze do kostek. Dostatnie płaszcze z wielkimi szalowymi kołnierzami nosi się bez guzików i zapięć, by można się nimi swobodnie owijać. W sukniach o pogłębionych dekoltach dominują duże wzory kwiatowe oraz desenie orientalne i inspirowane sztuką starożytnego Egiptu.”

Lata 20., lata 30. - styl, moda, dobre maniery

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zobacz też: Trendy na jesień 2012: kolor musztardowy

Moda kreowana była w Paryżu. Najważniejsza zmiana dotyczyła damskiej sylwetki, która miała upodobnić się do figury młodego chłopca. Zacytujmy fragment z książki Anny Sieradzkiej Artyści i krawcy. Moda Art Déco: „Skłonność do maskulinizacji i uproszczenia ubioru, połączona z oddziaływaniem geometrycznej odmiany Art Déco, najwcześniej wystąpiła w projektach Jeana Patou. (…) właśnie Patou był w 1925 roku głównym pomysłodawcą linii a là garçonne i kreatorem ubioru, który stał się synonimem chłopczycy: dwuczęściowej sukni (nazywanej właśnie garsonką), składającej się z luźnej, maskującej biust bluzy-kasaka do bioder i stosunkowo wąskiej, kończącej się tuż za kolanami spódnicy.”

Lata 20., lata 30. - styl, moda, dobre maniery

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zobacz też: Żakiet w stylu Chanel

Artykuł jest fragmentem książki "Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy", autorstwa Marii Barbasiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN  ISBN: 978-83-01-16981-7 (01)   Wydanie: pierwsze    Format: 195x235 mm    Objętość: 336 stron     Oprawa: twarda     Cena: 89 zł


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak robi się tatuaż?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 15:11 2012-10-18 przez: ~Malina (91.205.*.*)
Jeśli lubisz bawić się modą, to polecam jesienny konkurs zorganizowany przez blue pocket i Hexeline w którym do wygrania jest Voucher o sporej wartości do wykorzystania w salonach Hexeline, oraz zestawy kosmetyków. Szczegóły na http://vintagegirl.blox.pl/2012/09/Jesienny-konkurs-z-Hexeline-i-Blue-Pocket.html
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter
 SPAinfo.pl

SPAinfo.pl

Serwis o zdrowym stylu życia
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM