Kolory na wiosnę i lato dla dojrzałych kobiet

Kolorowa moda na wiosnę i lato dla dojrzałych kobiet
Postaw na kolory z wiosenno-letnich kolekcji! Granaty, brązy i inne stonowane kolory może są i bezpieczne, ale bywają po prostu... nudne. Może warto poeksperymentować z kolorami i przestać uchodzić za konserwatywną w kwestiach modowych?
/ 31.01.2012 09:47
Kolorowa moda na wiosnę i lato dla dojrzałych kobiet

Kobiety dojrzałe preferują zwykle zestawy stonowane, pozwalające na sytuacyjny kamuflaż. Brązy, granaty pozbawione żywych akcentów są tyle szykowne w pracy, ile ryzykowne podczas... dobrej zabawy. Chcesz wiedzieć czemu? Rozszyfruj barwny kod nastroju!

Zobacz też: Moda dla dojrzałych kobiet - bal, gala i impreza

O monochromatycznych, eleganckich zestawieniach już pisaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że gdy wybieramy te w spokojnych, ciemniejszych tonacjach - optycznie się wyszczuplamy. Gdy nie czujemy się pewnie, taki stonowany zestaw na pewno nas nie przytłoczy, stanowiąc swoistą "pelerynę niewidkę". Nie będzie przykuwać spojrzeń, a jednocześnie podkreśli naszą fachowość i zaangażowanie w pracę. Ale czy na pewno chcemy pozostawać w cieniu naszych szaroburych ubrań? Zimowa aura poza jej karnawałowym aspektem może i nie nastraja optymistycznie, ale po co jeszcze się dołować? Lepiej popatrzmy na wiosenno-letnie propozycje (te za moment w sklepach), wybierając z nich te, które przywodzą na myśl letnią łąkę.

Kolory na humory - kolekcja Solar 2012

Sukienki z kolekcji marki Solar - wiosna/lato 2012

Zobacz też: Stylowa seniorka w domu, w pracy i w plenerze

Psychologia koloru stanowi wartość uniwersalną, choć niektóre kultury wypracowały sobie własne kody znaczeń, tkwiące głęboko w podświadomości. W Europie czarny kojarzy się z żałobą, podczas gdy na Wschodzie jest to biel, a w Iranie – niebieski. Również to, że w sklepie odruchowo sięgamy po konkretne odcienie, nie stanowi zbiegu okoliczności, lecz ma zakotwiczenie w naszej podświadomości. Wolność wyboru jest w tym przypadku ułudą.  Kolory albo odzwierciedlają stan naszej psychiki, albo manifestują nasze oczekiwania wobec rzeczywistości. Dlatego też upodobanie do barw może zmieniać się z wiekiem.

Zobacz też: Długi szal w funkcji kamizelki - oryginalne wiązanie

Skupmy się teraz na odcieniach neutralizujących negatywne odczucia. W pierwszym rzędzie psycholodzy wymieniają żółty (poprawia nastrój, rozładowuje napięcie, usposabia towarzysko), zielony (relaksuje, odpręża), czerwony (dodaje animuszu), pomarańczowy (ożywia, przynosi twórczą wenę), a ponadto: fioletowy (wzmacnia sferę psychiki, usposabia mistycznie), biały (oczyszcza umysł, nastawia optymistycznie), różowy (działa na sferę uczuć, uspokaja).

Solar - kolekcja wiosna/lato 2012

Zobacz też: Figura modnej seniorki - tuszujemy mankamenty

Warto dodać, że te Panie, które nie przepadają za nagłymi zwrotami kolorystycznymi w swojej garderobie, są postrzegane jako osoby konserwatywne, umiarkowane w wyrażaniu emocji. Odwrotnie - gdy zmieniamy barwy jak kameleon, odbierane jesteśmy jako osoby o twórczych skłonnościach.

Redakcja poleca

REKLAMA