Garnitury i żakiety do pracy

Garnitury i żakiety do pracy
Jako pierwsi typowo służbowy strój zaczęli nosić mężczyźni. Okazało się, że kobietom też przypadł on do gustu i po drobnych przeróbkach – spodnie zamieniły na spódnicę, a garnitur na żakiet – również zaczęły go nosić.
/ 23.07.2009 13:15
Garnitury i żakiety do pracy

Początki tych zmian to okres I wojny światowej. Wtedy właśnie kobiety zaczęły zajmować stanowiska, które dotąd należały wyłącznie do mężczyzn. Razem z przejmowaniem męskich obowiązków, kopiowały powoli również ich sposób ubierania. Strojem służbowym dla kobiety stał się wówczas żakiet i spódnica – zastępowana później spodniami.

Dlaczego garnitur

Dlaczego ludzie pracujący wybierają najczęściej garnitur lub żakiet? Bo żaden strój nie formuje w tak precyzyjny sposób sylwetki, tuszując jednocześnie niedoskonałości naszej figury. To jednak nie wszystko! Garnitur podkreśla także naszą powagę, inteligencję i poczucie humoru, niekiedy w bardzo dyskretny sposób, a jednak! Tego typu stroje kreują również nasz wizerunek. W garniturze czy żakiecie wydajemy się bardziej kompetentni i godni zaufania. A w pracy jest to bardzo ważne i zapewne każdy bardzo dobrze o tym wie.

Po pierwsze wygoda

Oficjalny strój do pracy powinien być wygodny. Jaki pożytek będziemy mieć bowiem z kostiumu, w którym będziemy czuć się jak w sztywnym uniformie? Jeśli będzie nam niewygodnie w stroju, który mamy na sobie, nie pomoże nawet uśmiech. Poczucie dyskomfortu może nie tylko zepsuć nam nastrój, lecz także negatywnie wpłynąć na jakość naszej pracy. W XXI w. nie powinniśmy mieć jednak takich problemów. W sklepach jest tak wiele fasonów garniturów, spodni, spódnic i żakietów, że każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jaki fason i kolor wybrać

Często jednak nie jesteśmy do końca przekonani, jak powinien wyglądać ten idealny garnitur czy żakiet. Aby nie popełnić błędu, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  • Kupuj tylko fasony strojów, które pasują do Twojej figury;
  • Staraj się, żeby strój służbowy miał charakter uniwersalny – zarówno pod względem koloru, jak i fasonu; unikaj zatem tzw. „oryginalnych krojów”, które po kilku miesiącach mogą okazać się już niemodne, a także kontrowersyjnych kolorów; jeśli chcesz wprowadzić coś „świeżego” do swojego stroju pomyśl o dodatkach – torebce, butach, apaszce, biżuterii;
  • Zwracaj uwagę na wykończenie; detale są bardzo ważne – nie licz na to, że ktoś nie zauważy niedociągnięć krawcowej;
  • Niech Twój strój będzie skromny, co nie znaczy, że niemodny.

Redakcja poleca

REKLAMA